2021 Fransa GP: MotoGP

MotoGP 2021 sezonunun 5. ayağı olan Fransa GP’de yaşananlar…

MotoGP’de sezonun 5. yarışı olan 2021 Fransa GP, efsanevi Le Mans Pisti’nde gerçekleşti. Tarihe baktığımızda tam 1920’den bu yana burada motosiklet yarışları gerçekleştirilmekte ve bu alanda rekoru elinde bulundurmaktadır. Tüm alanlarda Giacomo Agosti’nin 7 galibiyeti bulunurken İspanyol pilot Jorge Lorenzo’nun burada toplam 6 galibiyeti bulunmaktadır. Rossi’nin de burada en son 2008’de kazandığını düşünürsek yakın tarih pilotlarından Lorenzo’nun bariz bir üstünlüğü bulunmakta.

Geçtiğimiz sene Fransa GP garip bir podyuma sahne olmuştu. Yarışı dönemin Ducati pilotu Petrucci kazanırken Alex Marquez ve Pol Espargaro podyumda kendisine eşlik etmişti. Suzuki ve Yamaha’nın olmadığı bu podyum ise tüm izleyenleri şaşkına çevirmişti. Aynı zamanda Alex Marquez’in MotoGP kariyerindeki ilk podyumu olmuştu.

Şampiyona lideri Bagnaia önderliğinde Ducatiler zirveyi kaptırmak istemiyordu. Geçtiğimiz yarışta talihsiz bir sakatlık yaşayan Quartararo, geçirdiği başarılı operasyonun ardından zirve takibini sürdürmek istiyordu. Son şampiyon Mir ve takım arkadaşı Rins, Suzuki varlığını hissettirip rakiplerine yaklaşmak istiyordu. Büyük bir sakatlıktan dönen Marc Marquez ise sezonun ilk podyumunu kovalıyordu.

Antrenman Turları

2021 Fransa GP FP1 seansında Ducati pilotu Jack Miller tabir-i caizse kanatlandı. Avustralyalı pilot 1:38.007’lik derecesiyle ilk sırayı alırken en yakın rakibi olan yerel kahraman Zarco’ya tam 1.48 saniye fark attı. Genelde 10. sıradaki sürücülerle olan bu farkın henüz ilk sırada yaşanması büyük şaşkınlık yarattı. Repsol Honda pilotları 4 ve 5. sırayı alıp eski günlerine selam çakarken, Aprilia pilotu Savadori’nin 6. sırayı alması herkesi şaşırttı.

FP2 seansında bu kez Fransızlar zirveyi bırakmadı. Pramac pilotu Zarco, 1:31.747’lik derecesiyle ilk sırayı alırken Yamaha pilotu Quartararo 0.095 saniye geriden kendisini takip etti.

Islak bir zeminde geçen FP3 seansında şampiyon Marquez eski günlerini aratmayan bir performans sergiledi. Zira İspanyol pilotun slick lastiklerle yağmurda yarış kazandığı bile olmuştu. Marquez 1:40.736’yla ilk sırayı alırken sürprizlerine devam eden Savadori 0.6 saniye geriden 2. oldu. Miller, Quartararo, Vinales gibi isimlerin ilk 15’in dışında kalması hayal kırıklığı yarattı.

Antrenman turlarının son seansında Fransız etkisi tam gaz devam etti. Quartararo 1:32.857’yle ilk sırayı alırken pasif bir hafta sonu geçiren Suzuki’de Rins 2. sırayı aldı. Şampiyona lideri Bagnaia’nın 21. sırayı alması izleyenleri şaşırttı.

Sıralama Turları

2021 Fransa GP sıralama turlarında Q1 seansında 12 pilot eksiksiz piste çıktı. Mükemmel bir hafta sonu geçiren Lorenzo Savadori, Mir, Rins ve Bagnaia gibi isimleri geride bırakarak 0.8 saniye gibi ciddi bir farkla 1:42.550’yle ıslak zeminde liderliği aldı. Bir diğer çaylak pilot Luca Marini ise Savadori’nin ardından Q2’ye yükselen diğer isim oldu.

Sıralama turlarının son seansı nispeten daha kuru bir zeminde gerçekleşti. Yerel kahraman Fabio Quartararo, 1:32.600’lük derecesiyle pole pozisyonunun sahibi oldu. Kendisini 0.081 saniye geriden takım arkadaşı Vinales takip etti. İkilinin yanından start alacak son isim ise Ducati pilotu Jack Miller oldu. Bir diğer ev sahibi Zarco ise sıralamada 5. sırayı aldı.

Bu sonuçlarla beraber grid aşağıdaki gibi şekillendi;

2021 FRANSA GP

Yarış

Le Mans’ta startın ardından Miller, Quartararo’yu geçerek liderliği aldı. Vinales’in de atağıyla geride kalan Quartararo 3. sıraya geriledi. İyi bir kalkış yapan Nakagami bir anda 4. sıraya kadar yükseldi. Startın kaybedeni ise 5 sıra birden gerileyen Zarco oldu. Henüz ilk tur 5. virajda Marc Marquez, Nakagami’yi geçerek 4. sıraya yükseldi. İlk tur bitmeden 11. virajda Morbidelli kendini çakıl havuzunda buldu. Yerde kalan pilot sonradan yarışa devam etti.

2. turda 5. viraja gelinirken Vinales, Miller’ı geride bırakarak liderliğe yükseldi. İkili kendi arasında çekişme yaşarken Quartararo kendini bir anda içeri attı ve iki pilotu da geçerek liderliğe yükseldi. Turun sonlarına doğru hafiften yağmur başladı.

4. tur 8. virajda Miller, Quartararo’yu geçerek yeniden liderliği aldı. Yarışa mükemmel başlayan Vinales ise Rins ve Marquez’in geçmesinin ardından 5. sıraya kadar geriledi. 5. tur içinde Quartararo şikan girişinde kendini içeri attı ve Miller’ı geçerek liderliğe yükseldi. Marquez de son viraja girerken Rins’i geçti ve 3. sırayı aldı.

Pist üzerinde yağmur etkisini arttırırken Miller bir anda dışa açıldı ve Marquez bu boşluğa kendini atarak 2. sıraya yükseldi. Tur sonunda takımlar yağmur lastikli motorları hazırladı ve tüm pilotlar pite geldi. Hızlı ve etkili bir pit stop geçiren Marquez, pit çıkışında liderliği alırken Rins 2. sırada, Quartararo ise 3. sırada yarışa geri döndü. Pit stoplar Suzukiler için tam bir kabus oldu. Son şampiyon Mir daha pite gelmeden yaptığı kazayla yarış dışı kalırken, hemen pit çıkışında 3. virajda kaza yapan Rins arkalardan da olsa yarışa dönüş yaptı.

7. turda Ducatileri sarsan bir karar çıktı! İki fabrika pilotu Miller ve Bagnaia’ya, pit yolundaki hız ihlalleri sebebiyle 2’şer kez uzun tur cezası verildi. Yaptığı kazanın ardından tekrar pite gelen Rins, yeni motoruyla yarışa geri döndü.

Yarışı lider götüren ıslak zeminin patronu Marc Marquez, 9. tur 14. virajda kerblere takıldı ve high side ile yerde kaldı. Herhangi bir hasar almayan Marquez, 18. sırada yarışa geri döndü.

10. tur itibariyle Miller 2 uzun tur cezasını da çekti ve lider Quartararo’nun 4.5 saniye arkasına yerleşti.

12. turda Miller, 2 uzun tur cezasına rağmen kısa sürede farkı eritti ve Quartararo’yu geride bırakarak liderliğe yükseldi. Bu geçişin hemen ardından Quartararo, uzun tur cezası aldı. Fransız pilot vakit kaybetmeden tur içinde cezasını çekti.

İyi bir hafta sonu geçiren çaylak Savadori, motorundan çıkan dumanlar sebebiyle 13. turda kenara çekti ve yarışı bırakmak zorunda kaldı. Aynı turun 3. virajında Oliveira low side ile düşerek yarış dışı kaldı. Hemen 1 tur sonra aynı virajda Rins kaza yaptı ve bu sefer yarışa dönemedi. Böylece iki Suzuki pilotu da yarışı tamamlayamadı.

Kazanın ardından gerilere düşen Marc Marquez’in hız kesmeye niyeti yoktu. 15. tur itibariyle liderden tam 1.5 saniye daha hızlıydı ve bunu üst üste 3 tur gerçekleştirdi.

15. tur ilk virajda ev sahibi Zarco, Nakagami’yi geçerek 3. sıraya yükseldi. Aynı tur itibariyle yarışa 19. başlayan Alex Marquez, tırmanarak 5. sıraya kadar yükseldi.

16. turda 20 saniyelik bir dilimde Marc Marquez, Lecuona ve Marini’yi geçerek 12. sıraya kadar yükseldi.

17. tur arka düzlükte Aleix Espargaro, mekanik arıza sebebiyle motoru kenara çekti ve yarışı bırakmak zorunda kaldı. İyi bir hafta sonu geçiren iki Aprilia pilotu da motor arızası sebebiyle yarışı bırakmak zorunda kaldı. Anlaşılan Aprilia fabrikası ve mühendisleri için uzun bir gece olacak.

Kazadan sonra harika bir ivme yakalayan ve ciddi bir hız farkı yakalayan Marc Marquez, 18. tur 6. virajda low side ile yerde kaldı ve bu kez yarışa dönüş yapamadı.

22. tur itibariyle Nakagami üst üste sıra kaybederek 7. sıraya geriledi. Bu esnada start düzlüğünde atak yapan Zarco, ilk virajda önde kalmayı başardı ve Quartararo’yu geçerek 2. sıraya yükseldi.

24. turda şampiyona lideri Bagnaia, önce Petrucci’yi, ardından Alex Marquez’i geçerek 4. sıraya kadar yükseldi. Peco bu hafta sonu Q1’de elenmişti.

27 turluk bol aksiyonlu ve çekişmeli 2021 Fransa GP yarışını Ducati’nin Avustralyalı pilotu Jack Miller zirvede bitirdi. Bu galibiyetle birlikte Miller, geçen yarışın ardından üst üste 2. galibiyetini almış oldu. Kürsünün 2. basamağını Pramac Ducati’nin Fransız pilotu Zarco alırken bir diğer ev sahibi Yamaha pilotu Quartararo, 3. sırayı aldı ve bununla birlikte Bagnaia’nın 1 puan önünde şampiyona liderliğine yükseldi. Yarışa iyi bir başlangıç yapan ve bir süre lider giden Vinales ancak 10. sırada yarışı bitirebildi.

2021 FRANSA GP
Güncel puan durumu için tıklayınız.

Bir sonraki yarış 2 hafta sonra İtalya’da Mugello Pisti’nde gerçekleştirilecek.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Valentino Rossi: Doktor

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More