2021 Emilia Romagna GP: Formula 1

Formula 1 2021 sezonunun 2. yarışı olan Emilia Romagna GP'de yaşananlar...

Formula 1 2021 sezonunun 2. yarışı olan 2021 Emilia Romagna GP, 3 haftalık bir aranın ardından San Marino’da efsanevi Enzo ve Dino Ferrari Uluslararası Pisti’nde (a.k.a Imola Pisti) gerçekleşti. 2006 yılından bu yana Imola’da yarış düzenlenmezken, geçen sene pandemiden dolayı bazı pistler takvimden çıkmış ve bu sayede yeniden listeye girmişti. Geçen seneki bu yarışı Lewis Hamilton kazanmıştı. Imola’nın Formula 1 tarihinde buruk bir önemi bulunmaktadır. 1994 sezonu gerçekleştirilirken burada yapılan yarışta 3 kez Dünya Şampiyonu efsane pilot Ayrton Senna, Tamburello Virajı’nda yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Bu kazadan sonra viraja bir şikan eklenerek risk azaltılmıştır. Yine bu pistte, Senna’nın ölümünden sadece bir gün önce sıralama turları esnasında Avusturyalı pilot Roland Ratzenberger de geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmiştir.

Yıllardır San Marino GP olarak bildiğimiz ve adlandırdığımız Imola’daki yarış, bu sene Emilia-Romagna GP olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi olarak; Imola’nın takvime dönmesi için Emilia-Romagna bölgesindeki halkın ve yönetimin baskın destekleri ön plana çıkmış. Bundan ötürü de bir teşekkür olarak Emilia-Romagna GP adı verilmiş.

İlk yarışa harika bir başlangıç yapan Mercedes pilotları, kaldıkları yerden devam edip sezonun başından farkı açmak istiyordu. İddiali bir giriş yapan Red Bull’da Verstappen gözünü şampiyonluğa dikmişti. Red Bull’da ilk senesini geçiren Perez ise ilk 4’ten çıkmak istemiyordu. Kurucularının ismini taşıdığı pistte Scuderia Ferrari pilotları galibiyet hasretlerine son vermek istiyordu.

The Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari (Imola)

Antrenman Turları

P1 seansında Valtteri Bottas, 1:16.564’lük derecesiyle ilk sırayı alırken takım arkadaşı Hamilton 0.041 saniye geriden kendisini takip etti. İkiliyi Verstappen 3. sıradan takip ederken Ferrari pilotları 5 ve 6. sırayı aldı. Sezonun ilk yarışını tamamlayamayan 2 kez Dünya Şampiyonu Alonso, ilk seansa 7. oldu ve eski günlere sinyal çaktı. Seansın bir garip istatistiği ise ilk 8 pilotun 0.9 saniyelik dilimde sıralanması oldu.

P2 seansında da Mercedes pilotları ilk ikiyi bırakmadı. Bottas, 1:15.551’le ilk sırayı alırken takım arkadaşı Hamilton sadece 0.010 saniye geride kaldı. Geçtiğimiz sezon Alpha Tauri’de mükemmel bir ivme yakalayan Gasly bu seansta 3. sırayı aldı. Ferrari pilotları birer basamak yükselerek 4 ve 5. oldu. Yaşadığı teknik sorun sebebiyle sadece 5 tur atabilen Verstappen 14. sırada kaldı. İlk seansa garip istatistik derken henüz cümleyi tamamlayamadan daha garibi P2’de yaşandı. İlk 9 pilot 0.95’lik dilimde sıralandı.

Antrenman turlarının son seansında Hollandalı pilot sazı ele aldı ve 1:14.958’le ilk sırayı elde etti. Performansıyla rakiplerine gözdağı veren Lando Norris, 0.456 saniye geriden 2. sırayı aldı. Hamilton 3. sırayı alırken geçen senenin tabir-i caizse gelişim şampiyonu Perez 4. sırada seansı tamamladı.

Sıralama Turları

Q1 seansında Mercedesler zirveyi kaptırmadı. Bottas, 1:14.672’yle ilk sırayı alırken takım arkadaşı Hamilton kendisini takip etti. İkilinin ardından iyi bir hafta sonu geçiren Norris 3. olurken Verstappen seansı 4. sırada tamamladı. Haas ve Alfa Romeo pilotlarının yanında, henüz 2. turunda kaza yapan çaylak pilot Tsunoda seansa veda etti. Williams pilotu Latifi, kariyerinde ikinci kez Q2’ye yükselme başarısı gösterdi.

Q2 seansında alışılmıştan uzak isimler zirvedeydi. Perez yeni aracıyla 1:14.716 atarak ilk sırayı aldı. Kendisini sadece ve sadece 0.002 saniye geriden Norris takip etti. Deyim yerindeyse ikili arasında saç teli kadar mesafe yoktu. İkiliyi Leclerc ve Hamilton takip etti. Williams pilotlarının yanı sıra Alonso, Vettel ve sürpriz bir şekilde Sainz seansa veda eden isimler oldu.

Son sıralama seansında Lewis Hamilton istediğine ulaştı ve 1:14.411’le pole pozisyonunu elde etti. Yükselen grafiğine hız kesmeden devam eden Perez 2. çizgiyi alırken takım arkadaşı Verstappen 3. sırayı aldı. Antrenman ve sıralamalara iyi başlayan Norris ve Bottas, kendilerine 7 ve 8’de yer bulabildiler. Bu hafta istatistikler çok ön plana çıktı ve bu seansta karşılaşması güç bir şey yaşandı. İlk 8 pilot 0.5 saniyeden daha az bir dilimde yer aldı.

Bu sonuçlarla beraber grid aşağıdaki gibi şekillendi;

2021 Emilia Romagna

Yarış

Yarış henüz başlamamışken yağmur etkisini gösterdi ve pilotlar yağmur lastiklerine geçti. 13. sıradan başlayacak olan Vettel, teknik bir arıza sebebiyle pite geldi ve yarışa buradan başladı. Henüz formasyon turunda Leclerc spin atarken bir yere temas etmemesi büyük şanstı. Imola’da startın ardından Verstappen mükemmel bir kalkış yaptı ve temas yaşasa da Hamilton’u geçerek liderliğe yükseldi. Startın kazananı 5 sıra birden yükselen Tsunoda olurken kaybedeni ise 6 sıra gerileyen Latifi oldu.

Henüz 2. turda Latifi, Mazepin’le yaşadığı temasın ardından bariyerlere girdi ve yarış dışı kaldı. Pistteki parçaların ve aracın toplanması için güvenlik aracı piste girdi. Tam bu esnada Leclerc, Perez’i geçerek 3. sıraya yükseldi. Güvenlik aracının arkasında lastik ısıtırken Schumacher hakimiyetini kaybetti ve bariyerlere girerek ön kanadını kırdı.

7. turda güvenlik aracı içeri girerken Verstappen önderliğinde yarış tekrar başladı. Hamilton vakit kaybetmeden agresif bir atakla liderliği zorlasa da Verstappen geçiş izni tanımadı. Kendisi geçemediği gibi arkadan da Leclerc’in atağına maruz kaldı ancak Hamilton da geçiş izni vermedi. Yarışa 11. sıradan başlayan Sainz, bu kaosların ardından Gasly’i de geçerek 6. sıraya kadar yükseldi.

8. turda Gasly, Norris ve Sainz üçlüsü arasında çok güzel bir rekabet yaşandı. Neredeyse viraja yan yana girecek olan üçlüde Gasly önde kalan isim oldu ve arkasına da Norris geldi.

9. tura geldiğimizde Verstappen farkı 5 saniyeye kadar yükseltti. Norris ve Sainz aynı anda Gasly’i geride bırakarak 8. sıraya kadar düşmesine sebep oldular. Bir anda düşüşe geçen Gasly’i 2 tur sonra Stroll ve Bottas da geride bıraktı. 5. başlayan Gasly puan sınırına kadar gerilemişti.

Güvenlik aracı arkasında geçiş yaptığı gerekçesiyle Sergio Perez 10 saniye dur-kalk cezası aldı. Aynı tur içinde Russell ve Raikkönen de Gasly’i geçti. Fransız pilot tam anlamıyla afallamıştı. Daha fazla böyle gitmeyeceğini fark eden Alpha Tauri ekibi Gasly’i pite çağırdı.

17. turda McLaren’in telsiz konuşması damga vurdu. Norris pit duvarına “Gücümü kullanmam için önümün açık olması lazım.” dedi. Bunun üzerine McLaren duvarı telsizden Ricciardo’ya Norris’e yer vermesini söyledi ve bu değişim gerçekleşti. Aslında bu bir kumardı ve sonucu merakla bekleniyordu.

22. tura geldiğimizde, yarış başlangıcında verilen sürede lastikleri takılmadığı gerekçesiyle Vettel, 10 saniye dur-kalk cezası aldı. Aslında biraz da zorunluluktan olmuş bir durumdu bu.

Norris’e yer vermesinin ardından Ricciardo kan kaybetmeye başladı. Avustralyalı pilotu Sainz da geride bıraktı. Aynı tur içerisinde Verstappen-Hamilton farkı 1.4 saniyeye kadar indi. Farkın eridiğini gören Red Bull ekibi Verstappen’i turun sonunda pite çağırdı. Orta hamur takan Hollandalı pilot pitten 3. sırada çıktı. Bir sonraki iki turda da diğer takımlar pite gelerek yağmur lastiklerini attı. Hamilton 4 saniyelik pit stopla büyük bir zaman kaybı yaşasa da diğerlerinin de pite girmesiyle 2. sırada devam etti.

Yağmurun kesilmesi ve pistin çoğunun kurumasıyla 31. turda DRS açıldı. Açıldı ama neler olmadı ki… Hamilton virajı dönerken çok dışarı açıldı ve ön kanadını kırdı. Çakıllara takılmamak için geri gelen İngiliz pilot yarışa 9. sıradan dönüş yaptı. Aynı turun ortalarında çok büyük bir kaza yaşandı. Russell, geçiş yaptığı sırada Bottas’la sert bir temas yaşadı ve iki pilot da yarış dışı kaldı. Kazanın ardından iki pilot ufak çaplı gerginlik yaşadı. Bu korkunç kazanın ardından güvenlik aracı piste girdi. 3 tur güvenlik aracıyla devam ederken parçaların ve araçların konumundan dolayı kırmızı bayrak çıktı ve yarış durdu. Tüm araçlar pite geldi.

Russell-Bottas tartışması

Pist temizlendikten sonra güvenlik aracı ardında yarış tekrar başladı. Başlar başlamaz Norris, Leclerc’i geçerek 2. sırayı aldı. Tsunoda spin atsa da kontrolü sağladı ve yarışa devam etti. 4. sırada yarışa devam eden Perez, viraj girişinde çok dışa açıldı ve 14. sıraya kadar geriledi. Gözünü podyuma diken Hamilton, 42. turda Ricciardo’yu geçerek 5. sıraya yükseldi.

49. turda Hamilton, DRS açık bir şekilde Sainz’a atak yapsa da Sainz yerini korumayı başardı. Ancak hemen bir tur sonra Hamilton bu sefer Sainz’ı geride bıraktı ve 4. sıraya yükseldi. İngiliz pilot podyum hedefi için Leclerc’e atak yapmaya başladı. Ferrari pilotu atakları savuştursa da 55. turda geçilmeye engel olamadı.

Podyum hizasına giren Hamilton durmadı ve yükselmek için Norris’i yoklamaya başladı. Norris agresif ataklarla Hamilton’a geçiş izni vermedi.

Son 3 tura girerken Hamilton, Norris’i geride bıraktı ve 2. sıraya yükseldi. İngiliz pilot yaptığı kazadan sonra muazzam bir yükseliş gerçekleştirdi. Bitime 1 tur kala Vettel’in vites kutusu arıza yaptı ve pite gelerek yarışı terk etmek zorunda kaldı.

63 turluk bu kaos dolu ve çekişmeli yarışı Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen zirvede tamamladı. Yarış içinde geçirdiği kazayla 9. sıraya kadar gerileyen Hamilton 2. sırayı alırken, sezona çok iyi başlayan Lando Norris kürsünün son basamağını elde etti. Aynı zamanda Norris yapılan oylamayla günün sürücüsü seçildi. Yarışın en hızlı turunu 1:16.702’yle Lewis Hamilton attı. Yarışın ardından yapılan incelemelerde Raikkönen 30 saniye, Stroll ise 5 saniye ceza aldı.

2021 Emilia Romagna
Güncel puan durumu için tıklayınız.

Bir sonraki yarış 2 hafta sonra Portekiz’de gerçekleştirilecek.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Formula 2: Başlangıç Rehberi

Sebastıan Vettel ve Aston Martin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More