2021 Doha GP: MotoGP

MotoGP 2021 sezonunun 2. ayağı olan Doha GP’de yaşananlar…

MotoGP’de 2021 sezonunun 2. yarışı olan 2021 Doha GP, Losail Uluslararası Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Sezonun açılışı geçtiğimiz hafta yine bu pistte yapılmıştı. Ducati sürücülerinin ön plana çıktığı yarışta zirveyi Vinales almıştı. Marquez’in sakatlığı 2021 yılına da taşındı ve kendisi bu yarışta da yer almadı. Bunu fırsat bilen diğer pilotlar, zirve için büyük bir mücadele gösteriyordu.

Bir önceki yarışta istediği performansı gösteremeyen Ducati pilotu Miller, hatasını telafi edip burada podyuma ulaşmak istiyordu. Son düzlükte podyumu kaçıran, 2020 yılının şampiyonu Mir ise Suzuki’yi tekrar zirveye taşımak istiyordu. Yamahalar’ın da aşina olduğu bu pistte Petronas pilotu Rossi, uzun süredir kovaladığı 200. podyumu yeni takımıyla almak istiyordu.

2021 Doha GP

Antrenman Turları

FP1 seansında büyük bir sürpriz yaşandı. Favori gösterilmek bir yana ilk 10’da bile akıllara gelmeyen Aprilia takımında Aleix Espargaro, 1:54.779’luk derecesiyle ilk sırayı aldı. 0.060 saniye gerisinde Rins 2. olurken bir önceki yarışın galibi Vinales 3. oldu. Zarco’nun son sırayı alması ise hayal kırıklığı yarattı.

FP2 seansında Ducatiler zirveyi kapattı. 2021 yılında yeni pilotlarla sezona başlayan İtalyan ekibinde Jack Miller, 1:53.145’lik derecesiyle ilk sırayı aldı. Takım arkadaşının 0.313 saniye gerisinde Bagnaia 2. olurken kötü bir ilk seans geçiren Zarco 3. sırayı aldı.

FP3 seansında Fabio Quartararo, 1:56.064’lük derecesiyle ilk sırayı alırken kendisini Suzuki pilotları takip etti. Bu sene KTM adına yarışan Petrucci 4. sırayı alırken çaylak Bastianini’nin 7. sırayı alması izleyenleri şaşırttı. Bu seansta Pramac sürücülerinin yanı sıra Luca Marini ve Jack Miller zaman turu atmadı.

Antrenman turlarının son seansında Zarco üstünlüğü vardı. Fransız pilot 1:54.543’lük derecesiyle ilk sırayı alırken, 0.155 saniye gerisinde Vinales kendisini takip etti. 3. sırayı ise son şampiyon Mir aldı. Fabrika Ducatiler’i beklenen performansın dışında kaldılar.

Sıralama Turları

2021 Doha GP Q1 seansında 12 pilot eksiksiz piste çıktı. 1:53.931’lik derecesiyle Joan Mir ilk sırayı alırken, 0.289 saniye gerisinde Miguel Oliveira, Q2’ye yükselen bir diğer isim oldu. Rossi’nin bu seansta 11. sırada kalması büyük hayal kırıklığı yarattı. Bu sonuçla beraber şampiyon pilot, gridin 21. sırasından yarışa başlayacak.

Mükemmel bir çekişmenin olduğu Q2 seansında büyük bir sürpriz yaşandı. Pramac Ducati takımının çaylak pilotu Jorge Martin, 1:53.106’lık derecesiyle henüz 2. MotoGP yarışında pole pozisyonunu elde etti. Takım arkadaşı Zarco, 0.157 saniye geriden 2. sırayı alırken Vinales yarışa 3. sırayı elde etti. Geçen haftaki podyumun yanı sıra bu sonuçlarla birlikte Pramac takımı sezona iyi bir başlangıç yapmış oldu.

2021 Doha GP sıralama turları

Yarış

Bu sezonda bu pistteki 2. yarış olan 2021 Doha GP yarışının startında pole’de yer alan Martin, kendini çok iyi bir şekilde öne attı ve liderliğini korudu. Arkasından takım arkadaşı Zarco da yerini korumayı başarırken, 7 sıra birden yükselen Oliveira 3. sırada kendini buldu. İyi bir kalkış yapan bir diğer isim Aleix Espargaro, 2. viraja girerken Oliveira’yı geride bıraktı ve 3. sıraya yükseldi. Yamahalar geçtiğimiz hafta olduğu gibi startta pasif kaldı ve geriye düştü. 5’er sıra kaybeden Miller ve Vinales startın kaybeden isimleri oldular.

2. turda Miller, hafif de bir temasın olduğu virajda Quartararo’yu geride bırakarak 7. sıraya yükseldi. Bir sonraki turda Suzuki baskısı devam ederken Rins, Aleix Espargaro’nun dışarı açılmasıyla 3. sırayı aldı. Bir diğer Suzuki pilotu ve son şampiyon Mir de yaptığı atakla Oliveira’yı geçti ve 5.’liğe yükseldi. Rins ataklarına hız kesmeden devam etti, 15. viraja geldiğimizde Zarco’yu geride bırakarak 2. sıraya yükseldi. Start düzlüğüne geldiğimizde hızını kullanan Zarco, yeniden Rins’i geçmeyi başardı. Bu tur içerisinde 3 kez yer değiştiren ikilide en sonunda Rins önde kalmayı başaran isim oldu.

Gözünü liderliğe diken Rins, Martin’in kuyruğuna kadar geldi. Son virajda yakalıyor derken start düzlüğünde Zarco ani bir atakla Rins’i geride bıraktı. Rins lider olayım derken eldeki 2.’likten oldu.

Yarışa mükemmel bir başlangıç yapan Oliveira, 7. tur itibariyle 10. sıraya kadar geriledi.

Çekişme hız kesmiyordu. 8. tur 10. virajda Rins, yine Zarco’yu geçti ve 2.’liği aldı. Ducati’nin düzlük hızı aşikardı ve izleyenleri yanıltmadı. Start düzlüğüne çıktığında Zarco, yeniden Rins’i geride bıraktı. 2.’lik için resmen büyük bir savaş çıktı.

12. tur start düzlüğünde Miller, aynı anda Mir ve A. Espargaro’yu geride bıraktı. Düzlükte Ducatiler durduralmıyordu. Aynı turun son virajında Quartararo da A.Espargaro’yu geçerek yükselişe başladı. Bir diğer Ducati pilotu Peco Bagnaia, start düzlüğünde Rins’i geçerek 3. sıraya yükseldi.

13. turda 10. viraja geldiğimizde Mir, Miller’ı yaşadıkları temasın ardından geçerek 5. sıraya yükseldi. İkili start düzlüğüne resmen dirsek dirseğe geldi. 2021’in ilk kaosu diyebileceğimiz bu olayda dirseğini açan Miller önde kaldı ve 5. sıraya yükseldi. Bu olay gerçekleşirken yaşadıkları kaza sonucu Alex Marquez ve Lecuona yarış dışı kaldı.

15. tur ilk virajda Quartararo, Rins’i geçerek yükselişine devam etti ve 4. sıraya yükseldi. Podyum için takibini sürdüren Fransız pilot, Bagnaia’yı da geçerek 3. sıraya yükselse de start düzlüğünde Peco yerini geri aldı. 17. tur ilk viraja geldiğinde Peco çok dışarı açıldı ve 4 sıra birden kaybetti.

Yamahalar yükselişe hız kesmeden devam ediyordu. 18. turda Quartararo, Zarco’yu geçerek 2.’liğe yükselirken, Vinales de Miller’ı geçti ve 4. sıraya yükseldi. Liderlik için ne zaman atak yapacak derken hiç vakit kaybeden Martin’i geçti ve liderliğe yükseldi! Start düzlüğüne gelindiğinde Martin tekrar liderliği alsa da Quartararo agresif bir atakla tekrar öne geçti. Hemen ardından Vinales de Zarco’yu geçerek 3. sıraya yükseldi.

Zarco son virajda Vinales’i geride bırakarak 3. sırayı geri aldı. Bagnaia da takım arkadaşını geçip 6. sıraya yükselirken Miller düşüşünü sürdürdü. Son tur ilk virajda Rins, Vinales’i geçip 4. sırayı alırken Zarco da takım arkadaşı Martin’i geçti ve 2. sıraya yükseldi.

Doha GP
Şampiyona puan durumu için tıklayınız.

22 turluk bu aksiyonu bol yarışı, Yamaha’nın Fransız pilotu Fabio Quartararo zirvede bitirdi. Pramac Ducati pilotları podyumun diğer basamaklarını aldı. Zarco 2. sırayı alırken, MotoGP’de ilk senesini geçiren ve yarışa pole’de başlayan Jorge Martin kariyerinin ilk podyumunu elde etti. Bir ara podyum mücadelesine kadar gelen Miller’ın talihsizliği devam etti. Geçtiğimiz haftanın ardından bu yarışta da 9. olan Miller, izleyicilere hayal kırıklığı yarattı.

Bir sonraki yarış 2 hafta sonra Portekiz’de gerçekleştirilecek.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Valentino Rossi: Doktor

Marc Marquez: Şampiyon Karınca

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More