2018 Dünya Kupası İncelemesi – Tunus

2018 Dünya Kupası G grubu ekiplerinden Tunus milli takımı’na dair.

Tunus, nüfusu 12 milyon civarında, Sahra ile Akdeniz arasındaki bir Kuzey Afrika ülkesi.

Ulusal takımlarının başarıları arasında 2004’de kazandıkları 1 Afrika Uluslar Kupası var ve daha önce 3 kez Dünya Kupası gruplarına kalmış bir ekip. Fakat gruplarda pek başarılı sayılmaz, 12 maçta 1 galibiyetleri var.

2018 Dünya Kupası’nda Belçika, İngiltere ve Panama ile beraber G grubunda yer almaktalar.

Önemli oyuncuları defansta Mısır’ın Al Ahly takımında forma giyen Ali Maaloul, orta sahada yerel ligde Tunis forması giyen Anice Badri, Montpellier’den Ellyes Skhiri ve forvette Rennes’de forma giyen Wahbi Khazri olarak sayılabilir.

Takımın önemli silahlarından Wahbi Khazri, Rennes formasıyla

Teknik ekipte 2017’nin başlarında göreve gelen Tunus’lu Nabil Maaloul var.

Mevcut teknik direktör Nabil Maaloul

Son oynadıkları Türkiye ve Portekiz hazırlık maçlarında ileri uçda Ben Youssef ve Khalifa forma giydi. Belçika ligindeki forma golcülerinden Hamdi Harbaoui, futbol dışı problemlerden, takım arkadaşları, federasyon ve teknik ekiple daha önceleri yaşadığı anlaşmazlıklardan ötürü takımla beraber turnuvada yer almamakta.

Bununla beraber bazı oyuncuların daha önceleri milli takımla oynamakta gönülsüz olması, sakatlık gibi problemler göstererek milli aralardan uzak kalmalarına rağmen Dünya Kupası kadrosuna katılmak için ortaya çıkmaları da ülkede soru işaretleri doğurmuş durumda.

Problemlere rağmen Tunus takımı, saha içerisinde gayet yetenekli oyunculardan oluşmakta. Oynayacakları karşılaşmalarda favori olmadıkları açık olsa da pek defans yapmayı becerebilen takım görüntüsünden uzaklar.. Topla oynamaktan çekinmeyen bir yapıları var. Defansları yüksek kalitede oyuncular veya hücum gücü yüksek takımlarla başa çıkamayabilecek gibi görünse de, ortasaha ve forvet oyuncuları teknik ve pas oyununa yatkın tipteler. Bekleri hücuma katılmaktan çekinmemekte ve bindirmelerle hücum repertuarına zenginlik katmaktalar oyun içerisinde zaman zaman.

Sakatlıklardan veya cezalardan uzak kalabilirlerse muhtemel 11’leri kalede Hassan, savunmada Bronn, Benalouane, Meriah, Maaloul; orta sahada Skhiri, Ben Amor, Sassi, Sliti ve Khaoui ile ileri uçta Khazri şeklinde olması bekleniyor.

 

2018 Dünya Kupası G grubundaki rakipleri ve maçlar ise şöyle:

18/06 – vs İngiltere – 21.00
23/06 – vs Belçika – 15.00
28/06 – vs Panama – 21.00

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More