2018 Dünya Kupası İncelemesi – Peru

En son 1982’de İspanya’da yapılan turnuvaya katılan “La Blanquirroja” lakaplı Güney Amerika ülkesinin hasreti Rusya’da son bulacak. Turnuvaya hiç de küçük hedeflerle gelmeyen Peru, bakalım bize yeni bir Dünya Kupası hikayesi bırakabilecek mi ?

Bu yaz Peruluları farklı bir heyecan bekliyor olacak. En son 1982’de katıldıkları, uluslararası anlamdaki en büyük organizasyon olan Dünya Kupası’na tam 36 yıl sonra tekrar katılmaya hak kazandılar. “La Blanquirroja” lakaplı Güney Amerika ülkesinin 36 yıllık hasretinin nasıl bittiğini, elemelerdeki sürecini ve Dünya Kupasındaki şansını ele alacağım.

 

Peru Güney Amerika’nın kadrosunda her dönem bir kaç “isim” oyuncu bulunan ama başarıya aç bir ülkesiydi. En son başarıları 1975’de mutlu sona ulaştıkları Copa America olan kırmızı-beyazlılar, Dünya Kupasında ise 1970 ve 1978’de çeyrek finale ulaşmışlardı. O tarihten bu yana elle tutulur hiçbir başarı gösterememesinden dolayı ülke olarak da futboldan epey uzaklaştılar. Bir Güney Amerika ülkesi için bu durum zordu çünkü futbolun tutku olduğu bir kıtadan bahsediyoruz. Tekrardan futbol kimliklerini kazanmaları neredeyse 30 yıl sürdü.
Bu başarıyı elbette ki bir anda elde etmediler. Öyle ki 2010 Dünya Kupası elemelerinde grubu sonuncu bitirdiler. Bir sene sonra ülke biraz hareketlenme yaşadı ve 2011 Copa America’da üçüncülük elde etti. Ama ülke adına başarının yolunu açacak kişi 2015 yılında takımın başına getirilen Ricardo Gareca olacaktı. Tigre (Kaplan) lakaplı teknik adam fiziksel kondisyon ve disiplini ön planda tutan sistemiyle ülke futboluna kısa sürede ivme kazandırdı. Ülke halkıyla da iyi bir kimya yakalayan Arjantinli tecrübeli teknik adam ilk başarısını 2015 Copa America’da üçüncülük ile yaşadı. Bir sene sonraki Copa America’da çeyrek finale ulaşan Peru, bu sistemin ve çalışmanın verimini 2018 Dünya Kupası elemelerinde alacaktı. Gruplarda Şili, Paraguay, Ekvator ve Venezuela gibi iddialı ekipleri geride bırakarak 5. sıradan Playoff oynamaya hak kazandılar. Playofflarda Yeni Zelanda’ı gol yemeden eleyerek 36 yıllık hasrete son vermiş oldular. Ayrıca Peru 11 Kasım 2017’deki 2-0 kaybedilen Brezilya maçının ardından hiç mağlubiyet yüzü görmedi. Bu seri aynı zamanda tarihlerinin en uzun yenilmezlik serisi.

Yıllar süren hasretin bitişinin coşkusunu yaşayan Peru’u kötü bir haber bekliyordu. Takımın sembol ismi ve kaptanı Paolo Guerrero, Ekim’de oynanan Arjantin maçının ardından yapılan uyuşturucu testlerinden geçemedi ve 14 ay futboldan men cezası aldı. Olayın perde arkası ise çok daha trajikti. Kaptanın uyuşturucu testi, Paraguay’da “coco” yapraklarından yapılan bir çayı içmesi yüzünden pozitif çıkmıştı. Yapılan itirazlar sonucunda cezası önce 6 aya indi daha sonra ise tekrardan 14 aya çıkarıldı. Peru tam umudunu yitirmişken Dünya Kupası’nda aynı grupta bulunan Fransa, Avustralya ve Danimarka’nın kaptanları Hugo Loris, Mile Jedinak ve Simon Kjaer, Guerrero’nun bu yasaklı maddeyi bilgisi dışında kullandığını ve cezasının kaldırılması gerektiğini belirten ortaklaşa bir dilekçeye imza attılar. Bu şık hareketin ardından İsviçre Yüksek Mahkemesi cezayı dondurduklarını ve Guerrero’nun Dünya Kupası’nda oynayabileceğini açıkladı. Böylece Peru tarihinin en çok gol atan oyuncusu 34 yaşındaki Paolo Guerrero ülkesiyle birlikte Rusya‘da boy gösterebilecek.

 

La Blanquirroja turnuvaya artık tamamen hazır. Teknik direktör Gareca FIFA’nın 35 oyuncuya izin vermesine rağmen 23 kişilik bir kadro oluşturdu. Disiplini her zaman öncelik olarak belirleyen “Tigre” gereksiz oyuncularla takımın kimyasını bozmak istemediğini ve 23 kişilik oyuncu grubunun bu takım için yeterli olduğunu açıkladı. Gareca’nın en büyük kozu hücum oyuncularının çok yönlülüğü olacak. İleride Andre CarilloJefferson FarfanRaúl Ruidiaz ve Paolo Guerrero gibi güçlü silahları bulunan Güney Amerika ekibinin kaderini bu isimlerin performansı belirleyecek. Grubun şüphesiz favorisi, aynı zamanda genç ve derin kadrosuyla turnuvanın da favorisi olan Fransa. Ancak C Grubu ikincilik için en büyük yarışlardan birine sahne olacak. Danimarka’nın Avustralya ve Peru’ya göre şansı biraz daha fazla görülse de grubun ikincisi hangi takım olursa olsun büyük sürpriz olmayacak. Peru için grubun en kritik maçı 16 Haziran’daki, aynı zamanda grubun ilk maçı olan, Danimarka maçı olacak. Güney Amerika ekibinin mutlaka puan veya puanlar bulması gereken bu maçta olası bir mağlubiyet turnuvaya erken bir veda demek olabilir. İkinci maç olan Fransa maçından puan beklemek mucize olacağından Gareca’nın öğrencileri grubun son maçı olan Avustralya maçına odaklanacak. Gerçekten öngörülemez bir grup olan C grubunda bizleri güzel maçlar bekliyor.

Kişisel fikrim, Peru’nun gruptan çıkması kimseyi şaşırtmayacak bir başarı olur ancak daha fazla ilerlemesi futbol mucizelerine bağlı. Ama bildiğimiz gibi Dünya Kupası tarihi bu tarz hikayelerle dolu. En son 2014’te çeyrek finale kadar ulaşan bir diğer Güney Amerika ekibi Kosta Rika’nın performansı hala daha hafızalarımızda. Peru benim için böyle bir hikayeyi yazabilecek potansiyele sahip turnuvanın bir kaç ekibinden biri. Alberto Rodriguez, Jefferson Farfan ve Paolo Guerrero gibi tecrübeli oyuncuların önderlik edeceği takım aynı zamanda Edison Flores, Renato Tapia ve Andy Polo gibi parlayabilecek genç oyunculara da sahip iyi harmanlanmış takım. Umarım Ricardo Gareca önderliğinde yakaladıkları ivmeyi bu turnuvada da devam ettirebilirler ve bize yeni bir Dünya Kupası hikayesi bırakırlar.

Peru’nun Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Pedro Gallese (Veracruz), Carlos Caceda (Deportivo Municipal), Jose Carvallo (UTC).

Savunma hattı: Aldo Corzo (Universitario), Luis Advincula (Lobos Buap), Christian Ramos (Veracruz), Miguel Araujo (Alianza Lima), Alberto Rodriguez (Atletico Junior), Anderson Santamaria (Puebla), Miguel Trauco (Flamengo), Nilson Loyola (Melgar).

Orta SahalarRenato Tapia (Feyenoord), Pedro Aquino (Lobos Buap), Yoshimar Yotun (Orlando City), Paolo Hurtado (Vitoria Guimaraes), Christian Cueva (Sao Paulo), Edison Flores (Aalborg), Andy Polo (Portland Timbers), Wilder Cartagena (Veracruz).

Hücüm BölgesiAndre Carrillo (Watford), Raul Ruidiaz (Morelia), Jefferson Farfan (Lokomotiv Moscow), Paolo Guerrero (Flamengo)

Peru’nun Dünya Kupası Fikstürü

  • 16 Haziran saat 19:00: Danimarka
  • 21 Haziran saat 18:00: Fransa
  • 26 Haziran saat 17:00: Avustralya

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More