2018 Dünya Kupası İncelemesi – İngiltere

2018 Dünya Kupası G grubu ekiplerinden İngiltere analizi.

Futbolun beşiği ada, yerel ligler konusunda ne kadar iyiyse ulusal takımlar olarak bir o kadar başarısız. Belki de takımların başarıları çitayı ve beklentiyi yüksek seviyeye çıkartmakta İngiltere Milli Takımı için. Fakat milli takımları bu beklentilere başarısızlıklarla, skandallarla ve hayal kırıklıklarıyla cevap vermekte.

Dünyadaki ilk kulüp’e ev sahipliği yapan İngiltere’de futbol federasyonu İskoçya ile aynı gün kurulmuş. Ülke turnuvalarında; ev sahipliği yaptıkları 1966 Dünya Kupası hariç başarısız bir görüntü çizmekteler. 1966daki galibiyetten sonra Dünya Kupası grup sonrası eleme maçlarında sadece 5 galibiyete sahipler, EURO ve Dünya Kupalarında 66′ hariç final oynamışlıkları yok.

Bu bir lanet mi; yoksa sadece yeterince iyi olmamak mı tartışmalı. Yetenekli futbolcuları her zaman olmuş; özellikle 2000’li yıllarda sahip oldukları altın jenerasyon hep akıllarda. Fakat bir takım olmayı başaramamış görüntüsü bu dönemde kendisini göstermekteydi.

2018 Dünya Kupası‘nda yine iddialı takımlardan birisine sahip İngilizler. G grubunu; Belçika, Panama ve Tunus ile paylaşmaktalar. Yine bir skandal sonrası, komisyon adı altında rüşvet aldığı video kayıtlarıyla ortaya çıkartılan “Big Sam” Sam Allardyce’ın görevinden ayrılması sonrasında göreve gelen Gareth Southgate‘in altında Dünya Kupası elemelerini geçip gruplara kaldılar.

Southgate’in bazı kadro kararları ufakta olsa tartışılsa da çıkardığı kadro konusunda genelde insanlar hemfikir. Kadroda İngiltere dışından bir futbolcu yok, bu durum İngiliz oyuncuların çok ülke dışına çıkmadığı düşünüldüğünde normal.

Taktikleri ise biraz daha farklı, çok yüksek ihtimal 3’lü defans oynayacaklar. Tek pivotlu ve dolayısıyla biraz daha ofansif bir 3-5-2 veya daha kontrollü bir 3-4-3 genelde denedikleri taktik dizilişler.

Muhtemel İngiltere 11’i.

Savunma 3lüsünde Maguire, Stones ve aslen bir çizgici olan Kyle Walker var. Fakat Walker, 3lü defansa iyi adapte olmuş durumda ve pek sırıtmıyor, bu kanat beklerde nadir görebileceğimiz bir taktik disiplin sonucu. 3lü defansın önünde tek Henderson, veya Henderson-Dier ikilisini denemekte Southgate. LingardAlli, Sterling, Rashford ekibinden duruma göre 2si veya 3ü tercih edilen hücumcuları, en önlerinde Kaptan Kane; arkasındaki yedek ise Jamie Vardy. Kale ise Pickford‘a emanet.

Takım etrafındaki hava ise bu turnuvada, öncekilere oranla gayet pozitif. 2000’lerdeki Altın Jenerasyondan yüksek beklenti ve gelen hayal kırıklığı sonrası, son yıllarda tamamen yenilenen, çok genç bir takım var ve bu durum yeni umutlar doğurmuş. Southgate ayrıca “Yetenekli oyuncularla dolu ama başarısız” denilen takımdaki havaya da önem vermekte; takımla beraber bir psikolog da ekipde, profesyonel olarak davranışlarda yardımcı olmakta.

Gruptaki Belçika maçı oldukça garip olacak, Altın jenerasyonundan yetenekli ve dünya çapında bilinen bir 11 çıkartan fakat takım olamayan İngiltere, bu yaklaşımın sonuna geldi ve yeni bir genç ekip oluşturdu. Karşılarındaki Belçika ise altın jenerasyonunda; kadrolarındaki isimlere bakınca neredeyse favorilerden biri fakat henüz tam takım olamamış durumdalar.

Turnuvadaki İngiltere adına en önemli oyuncularından bazılarına gelirsek;

Harry Kane:
Tottenham’ın ve İngiltere’nin yıldızı ayrıca kaptanı olan, komple bir forvet görünümündeki Kane; milli forma ile birazcık daha suskun, fakat hala takımın en önemli ismi ve umudu.

Raheem Sterling:
Bu sene rekorları alt üst eden City takımının önemli oyuncularından Sterling, özellikle Ada’daki sağ kesim medya tarafından uzunca bir süredir karalanıyor ve saldırılıyor. Bu durum Sterling’i sahada pek etkilediği söylenemez. Oyununda eleştirilecek kesimler bulunsa da genç yıldızın pozisyonel algısı ve kulvarındaki hareketliliği takım için altın değerinde.

Kyle Walker:
Yine City’nin önemli oyuncularından birisi olan Walker; formunda çok dalgalanma olmayan, her zaman belirli bir standarta sahip bir sağ bek. 3’lü savunmada da geri 3lüden birisi olarak yer almakta.

 

2018 Dünya Kupası G grubundaki rakipleri ve maçlar ise şöyle:

18/06 – vs Tunus – 21.00
24/06 – vs Panama – 15.00
28/06 – vs Belçika – 21.00

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More