2018 Dünya Kupası İncelemesi – Arjantin

Azim ve Yetenek.

Dünya Kupası’nın favorilerinden olan Arjantin, güçlü forvetlerini nispeten daha zayıf bir arka hat ile sentez edebilirse; final yolunu aralayabilir.

Arjantin, her dünya kupasına olduğu gibi bu dünya kupasına da doğal favori olarak geldi. Ellerinde Messi olması, Agüero, Hugain gibi bir forvet hattına sahip olmaları. Dybala gibi bir genç yeteceği bünyelerinde barındırmaları, Di Maria gibi çılgın kanat oyuncusuna sahip olmaları onları dünya kupasını kazanacak favori takımlar arasına sokmaması mucize olurdu.

2014’te 24 yıl aradan sonra çıktıkları dünya kupası finalinde Almanya’ya kaybettikten sonra yeninden hortlayan dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu tartışmaları sonrası, Messi’nin milli takımı bıraktığını açıklamasıyla aslında Arjantin için gidişat biraz değişmişti.

Messi, yeri doldurulması imkansız bir oyuncuydu ancak, Arjantin milli takımının sadece ondan oluştuğunu söylemek doğru olmaz. Messi olmasa da doğal favori olabilirler kadrolarındaki isimler göz önüne alınırsa. Bu konuda C. Ronaldo olmadığında sıradan bir takıma dönüşen Portekiz milli takımı gibi değiller…

Arjantin’de büyük problemler var. Uçan kanat oyuncularına, dünyanın her takımında oynayabilecek olan forvet oyuncularına ve Messi’ye sahip olabilirler ancak kötü bir orta saha kurgusuna sahipler. Bu durum çok uzun zamandır değişmedi.

Messi’nin 2014 dünya kupası sonrası aldığı milli takımı bırakma kararından yoğun baskılar sonucu dönmesiyle birlikte, Şili milli takımı ile inanılmaz işler yapan Jorge Sampaoli’nin takımın başına geçmesi ve 3’lü savunma ile başlanan Güney Amerika elemelerinde alınan sonuçlar, Arjantin için her şeyi daha bulanık bir hale getirdi tam aksi beklenirken. Kötü giden elemeler sonrası dünya kupası güney Amerika elemelerinde son anda vize aldı Arjantin. Bir dönem dünya kupasına gidememe korkusunu iliklerinde hissettiler.

Tüm bunların ışığında duygusal olarak insanların, Messi’nin bir dünya kupası sahini olmasını istiyor ancak, şu durumda bu pek mümkün değil.  Son zamanlarda sıkça dile getirilen Messi’nin takım kararlarındaki etkisi, Icardi gibi oyuncuların dünya kupası kadrosuna alınmamasının arkasında olduğu iddiaları ile bu söylentilerle sorunların daha da büyümesi.. Arjantin, saha içinde olduğu kadar saha dışında da bir dolu sorun ile uğraşmakta.

Tüm bunların üzerine bir 3’lü savunma sevdalısı Sampaoli, Nijerya’ya 4-2 kaybettikleri maçın ardından 3’lü savunmadan vazgeçip 4’lü savunmaya geçmesi aslında uzun zamandır iyi gitmeyen işlerin sebebini anlatır nitelikteydi. Bundan bir yıl önce 9 haziran 2017’de Brezilya’yı savunma oyuncularının katkısıyla bulduğu golle yendikleri zamanda (3-4-2-1) işler iyi gitmiyordu aslında. Sampaoli yönetimden çıktıları 11 maçın 6’sını kazandılar. Bunlardan ikisi Haiti ve Singapur gibi Arjantin ayarında olmayan takımlardı. Nijerya’ya 4-2, İspanya’ya ise 6-1 kaybettiler.

Son derece kötü durumda olan İtalya’yı  2-0 mağlup ettikleri maçta  (Nijerya maçı sonrası ilk 4’lü savunma ile oynadıkları maçtı) 4’lü savunmanın işe yarayacağını düşünmüşlerdi ancak İspanya’ya karşı alınan farklı mağlubiyetten sonra sancılı sürecin devam ettiği görüldü ki, sorunun sadece 3’lü savunma olmadığı, orta sahanın da Sampaoli’nin felsefesinin yakınından bile geçmediği anlaşıldı. Haiti’ye karşı 4-3-3 ile çıkarak bir anlamda doğruyu buldu Sampaoli.. Ancak uzun zamandır bir türlü gelmeyen büyük başarının başlıca sebebinin orta sahada ki sorun olduğunu fark etmekte geç kalması, turnuvaya bu kadar kısa süre kalmışken yeni bir değişikliğe imkan verecek mi bunu bir kaç gün sonra göreceğiz!?

Mascherano, Lanzini (dünya kupası öncesi sakatlandı), Le Celso’dan oluşan üçlü orta sahası Haiti karşısında, rakip ne kadar güçsüz de olsa işini yaptı. Messi’nin sağ kanatta gözüktüğü ama serbest olarak oynadığı düzende Di Maria sol kanadı aldı. Bu maç özelinde görüldü ki sıkça iki sistem arasında gidip geleceğinin sinyallerini veriyor Sampaoli. Elinde forvet rotasyonu için güçlü isimler var. Higuain ve Agüero’dan oluşan forvet rotasyonuna Icardi ilave edilmedi. Bunların dışında, Dybala olduğu gibi Di Maria gibi bir kanat oyuncusu da mevcut. Dahası dünya üzerindeki en iyi iki oyuncudan birini de bünyesinde barındırıyor Arjantin. Tüm bu oyuncuları 4-3-1-2 ve ya 4-3-3’ün temel aldığı formasyonlarda kullanacak gibi Sampaoli.

Her şeye rağmen Sampaoli, Şili milli takımındaki gibi etkili bir oyun yapısına kavuşturamadı takımı. Ne oynayacağını kestiremediğiniz, belli bir kimliğe sahip olmayan bir takım Arjantin. Turnuvadaki ilk rakibi ise son derece belirgin çizgileri olan, standartları belli ve o standartların altına düşmeyen bir takım. İzlanda, dünya kupasında grubun açılış maçında Arjantin karşısında galip gelebilir. Bunu kadro kalitelerinden bağımsız bir şekilde dile getirmek gerikiyor. Bugüne kadar görünen, Sampaoli’nin Arjantin macerasının sorunlarla dolu devam ettiği ve Şili’deki orta saha rotasyonunun çok aradığı.. Bu orta saha rotasyonu yüzünden, kötü geçmesi muhtemel turnuvanın dinamiklerini değiştirecek tek şey Messi olacaktır.

Her ne olursa olsun D grubu dünya kupası grupları içinde sonucu en belirsiz grup. Arjantin, Hırvatistan, Nijerya ve İzlanda’nın bulunduğu grup için açılış maçları her takım için çok önemli bir durumda. Hatanın telafisi bu grup için pek mümkün değil. Bu baskı, dünya kupası kazanmadığı takdirde en iyi olamayacağı düşüncesini kamuoyu tarafından üzerine yapıştırılmış Messi’yi daha da zorlayacağından şüphem yok.

Dahası bu orta saha rotasyonu ile şampiyon olmaları içinde Messi’nin bir mucizeyi gerçekleştirmesi gerekiyor.

2018 Fifa Dünya Kupası D grubunda Arjantin’in fikstürü:
16.06 – vs İzlanda – 16:00
21.06 – vs Hırvatistan – 18:00
26.06 – vs Nijerya – 21:00
Zamanlar TSI’dir.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More