Genç Yetenek Avı: Güney Amerika’dan 10 Süperstar Adayı

PLASE SCOUTING

Latin Amerika coğrafyasının; “futbol ve futbolcu madeni” olarak anılmasında bir problem yoktur sanırım. Latin Amerika denen bu uçsuz bucaksız “futbolcu madeni”nde, yüzlerce hatta binlerce potansiyelli futbolcu arasından seçtiğim ve herhangi bir sıralamaya sokmadan değerlendirdiğim 10 genç yetenek ve bu genç yeteneklerin oyun karakterlerini kaleme aldım.

RICARDO MARQUEZ
Se volvió a lesionar Ricardo Márquez – HOY DIARIO DEL MAGDALENA

22 yaşındaki sağ ayaklı santrafor, Kolombiya 2. ligi takımlarından Union Magdalena’da forma terletiyor. 2016 yılında as takıma yükseltilen Marquez, A takımda çıktığı toplam 27 resmi müsabakada 10 gol ve 2 asistlik performans sergiledi. Kendisinin hızlı ve teknik bir futbolcu olduğunu söyleyebiliriz ama (özellikle pas gönderme durumlarında) önsezisinin zayıf olması, Kolombiyalının negatif özelliklerinden bir tanesi. 1.87 metre boyundaki forvet, kafa vuruşlarında da idare eder seviyede başarılı. Hala gelişiminin tam olarak sona ermemiş olmasının ise çok önemli detaylardan olduğunu söylemek mümkün. Türkiye Süper Ligi gibi liglerde, göstereceği gelişim doğrultusunda orta/büyük takımlarda forma giyecek kapasitesi mevcut.

CESAR MUNDER
Genç Yetenek

Sağ ayağını kullanan ve sol kanat öncelikli olmak üzere her iki kanatta da verim alınabilecek Şilili/Kübalı futbolcu, Şili Primera Division takımlarından Universidad Catolica’da forma giyiyor. 20 yaşındaki Munder, sprinter bir oyuncu olma özelliğiyle öne çıkıyor. 2’si Libertadores’de olmak üzere bu sezon toplam 7 resmi maçta görev alıp 2 asistlik bir performans sergileyen Munder’in, 1.66 metre boyuyla birlikte çevik ve istikrarlı olduğunu söylerken bileklerine de çok hakim olduğunu ekleyelim. Biraz bencil bir oyuncu olma niteliğinden kurtulup pas ve bitiricilik konusunda da kendini geliştirebilirse, büyük liglerin orta sıra takımlarında oynayabilecek bir potansiyele ulaşacağını düşünüyorum.

IVAN FRANCO

Iván Franco, el talento que marca el futuro de Paraguay - AS.com2000 doğumlu Paraguaylı, ülkesinin takımlarından olan Libertad’da forma terletiyor. Forvet arkasında ve kanatlarda görev alabilen sağ ayaklı Franco’nun, Transfermarkt verilerine göre 5.4 Milyon € piyasa değeri bulunuyor. Kendisi aynı zamanda listemizdeki en yüksek piyasa değerine sahip oyuncu olma özelliğini taşıyor. 2018 yılında A takıma yükseltilen Franco’nun kesinlikle yetenekli bir futbolcu olduğunu fakat gelişiminin yavaş ilerlediğini söyleyebilirim. 1.65 metre boyu ve zayıf fiziğinden ötürü ikili mücadelelerde yetersiz kalsa da saha içerisinde çabuk hızlanabilen 20 yaşındaki futbolcu, son vuruşlardaki başarısıyla da dikkat çekiyor. Bu sezon 3’ü ilk 11’de olmak üzere toplam 6 resmi karşılaşmada ter döken Ivan Franco, ilk 11 başladığı üç maçın ikisinde ağları havalandırmayı başardı. Gelişimini hızlandırabilirse kendisini büyük liglerde izleyebileceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

JANDERSON

Além de Pedrinho, Janderson também começa a ser observado por ...Corinthians çatısı altındaki 21 yaşındaki kanat oyuncusu Janderson, sağ ayağını kullanıyor. Bu sezon Libertadores’teki 4 maçın 2’sinde forma şansı bulan Brezilyalı maalesef skor üretemedi. Çevikliği ve hızına rağmen fiziksel açıdan yetersiz olan Janderson, rakibine üstünlüğünü ilan etmekte zorlansa da istenen etkiyi gösterebiliyor. Listemizde bulunan diğer kanat oyuncuları gibi 1.61’lik Janderson’un da kısa boylu futbolcular kategorisine ait olduğunu söyleyebiliriz. Saha içinde adeta bir “atom karınca” olan genç yetenek, çalışkanlığıyla dikkat çekiyor fakat gelişimini yavaş ilerlettiğini görüyoruz. Brezilyalılar arasında yaygın olan “disiplinsizlik” hastalığına kapılmadığı takdirde iyi seviyelere gelebileceği kanaatindeyim.

ANIBAL MORENO

Aníbal Moreno, el motor de la selección que se sumará a la primera ...“Tam bir göbek oyuncusu” olarak nitelendirebileceğimiz 21 yaşındaki 1 metre 77 santimetrelik Anibal Moreno, Newell’s forması giyiyor. 2019/20 sezonunda 9’u ilk 11 olmak üzere toplam 12 maçta şans bulan sağ ayaklı, 1 gol 1 asistlik katkı verdi. Tekniği ve saha içi zekası sayesinde orta sahayı kontrol altına alabilecek kapasitesi bulunan Moreno’nun soğukkanlı davranışlar sergileyememesi sebebiyle bu kapasitesini dar alanlarda pek fazla gösteremediğini söylemek mümkün. Kafa toplarında da zayıf olduğunu söyleyebileceğimiz Arjantinlinin, mevcut fiziğini yeterince kullanabilmesine rağmen yine de fiziksel açıdan kendini biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Özvgüven konusunda da sıkıntılarını aşabildiği takdirde çok önemli bir “takım beyni” olabileceği fikrindeyim.

MANUEL UGARTE

Genç Yetenek19 yaşındaki Uruguaylı futbolcu ülkesinin takımlarından CA Fenix’in formasını giyiyor. Ön libero ve göbek mevkilerinde görev alabilen Ugarte, 1.82’lik boyuyla dikkat çekiyor. Saha içerisinde hızlı karar alabilme ve teknik özellikleriyle öne çıkan sağ ayaklı futbolcunun en büyük eksikliği olarak, pozisyonları algılamakta yavaş kaldığını söyleyebiliriz. Bu sezon Apertura’da 2, Sudamericana’da 1 maçta şans bulan ve çok büyük bir potansiyel yetenek olduğunu düşündüğüm oyuncunun 5 büyük ligden* Premier Lig hariç hepsinde forma giyebilecek bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum.

FACUNDO MURA

Facundo Mura: de Roca a la selecciónSağ bekte ve orta sahanın solunda da oynayabilmesine rağmen öncelikli olarak sol bek mevkisinde görev alan sağ ayaklı genç yetenek, ülkesinin takımlarından Estudiantes’de forma terletiyor. 21 yaşındaki Arjantinlinin bir “savunma beki” olduğunu söyleyebiliriz. Çok hızlı olduğundan bahsedemeyeceğimiz Mura, orta yapmak gibi konularda da eksik kalsa dahi savunmadaki başarısıyla gerçekten dikkat çekiyor. Facundo Mura, Bu sezon 12 maçta görev alıp 1 gol ve 1 asistlik skor performansıyla takımına katkı verirken bu maçların sadece 3’ünde sol orta saha ve sadece 1’inde sağ bek olarak forma giydi, kalan maçların tümünde sol bekteydi. Durması gerektiği yeri iyi bilen ve isabetli kısa paslarıyla oyunu orta alana taşıyabilen Mura, 1.71 metrelik boyu ile kafa toplarına pek fazla hakim olamıyor. Bu oyun anlayışında ilerlediği ve ortalarını geliştiremediği takdirde çok büyük takımlara yolunun düşmeyeceği kanaatinde olsam da oyuncunun taşıdığı potansiyeli kesinlikle yadsıyamam.

GUGA

Genç YetenekAsıl adı Claudio Rodrigues Gomes olan, Atletico Mineiro’nun 21’lik sağ beki genç yetenek Guga, -as takımda- bu sezon sadece CA Union ile karşılaştıkları Sudamericana mücadelesinde şans buldu ve orta sahanın sağında görev aldı. 2019 tarihinde Avai’den Mineiro’ya transfer olan sağ ayaklı Brezilyalı, 1.74 metre boyuyla birlikte kafa toplarında çok etkisiz bir izlenim bırakıyor. Atletik bir oyuncu olan Guga, dayanıklılığıyla öne çıkıyor. İsabetli orta yapma özelliğine sahip olan ve bunun yanında savunmada da idare eder bir konumda bulunan sağ bek oyuncusu hızlı ve hareketli olması sayesinde de iyi bir iki yönlü bek olarak kullanılabilir.

GIANFRANCO CHAVEZ

Genç Yetenek21 yaşındaki Perulu stoper oyuncusu, ülkesinin takımlarından Sporting Cristal’de forma giyiyor. 1.80 metre boyuna rağmen kafa toplarında pek fazla etkili olmadığını söyleyebileceğimiz Gianfranco, bu sezon 2’si Libertadores’de olmak üzere as takımla toplam 7 resmi maçta görev aldı. Sağ ayağını kullanan Perulu, müdahalelerdeki başarısıyla kendini gösteriyor. Sezgileri hatırı sayılır derecede kuvvetli olan ve top kesme zamanlamasıyla birlikte bu alanda gerçekten başarılı sayabileceğimiz Chavez’in hızlı olması da kendi hanesine bir artı daha eklenmesine sebep oluyor. Zaman zaman pasörlüğünü de ortaya koyan futbolcunun top kontrolünü biraz daha güçlendirebileceği takdirde iyi bir stoper olarak adından söz ettirebileceğini düşünüyorum. Fiziksel açıdan bir savunma oyuncusuna göre pek fazla “iyi durumda” bulmadığım Chavez’in kendini o konuda da geliştirmesi gerektiği kanaatindeyim. Onun dışında da gelişim hızını arttırması gerekiyor. Şahsi fikrim, 1-2 sezon içerisinde gerekli olgunluğa ulaşıp Avrupa’ya gideceği yönünde.

IVAN
Genç Yetenek
Genç Yetenek

22 yaşındaki kalecinin, ülkesinin 2. lig takımlarından olan Ponte Preta ile 2023 yılına kadar sözleşmesi bulunuyor. Sağ ayağı daha kuvvetli olan ama topu oyuna sokarken genellikle ellerini kullanan Brezilyalı genç yetenek, kuvvetli refleksleri ve bire bir pozisyonlardaki başarısıyla adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde, çok yakından tanıdığımız, Brezilya A Milli Futbol Takımı’nın kaleci antrenörü Claudio Taffarel tarafından övgüler alan Ivan, 1.94 boyuyla beraber iyi bir zıplamaya da sahip olması sebebiyle kalesinin hemen hemen her bölgesini güvenle koruyabiliyor. 2019 sezonunda Ponte Preta kalesinde 29 maça çıkan futbolcu bu maçların tamı tamına 11 tanesinde, rakibin gol bulmasına izin vermezken toplamda ise kalesinde 30 gol gördü. Bütün iyi özelliklerinin yanında, defansı organize etmede başarısız ve bu konuda eksik olan Ivan, kendini biraz daha geliştirmeli. Genele bakıldığında kesinlikle iyi bir kaleci olacağına inanılan Ivan’ın, potansiyeline ulaşmasını diliyorum.

 

*İngiltere (Premier Lig), İspanya (La Liga), İtalya (Serie A), Almanya (Bundesliga), Fransa (Ligue 1) 


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Plase Scouting: 9 Ligden 9 Oyuncu

Plase Scouting: Ekstraklasa’nın Gençleri

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More